Migren Botoksu

migrende botoks uygulamasiMigren Nedir?

Migren tekrarlayan baş ağrıları ve ağrı öncesinde ya da sırasında olan ışık ve koku hassasiyeti, bulantı, kusma ile seyredebilen bir nörolojik hastalıktır. Migren rahatsızlığı kişinin günlük yaşam kalitesini, iş yaşamını ve sosyal aktivitelerini oldukça olumsuz etkiler.

Özellikle kronikleşen migren bazen 3 aydan daha uzun sürmektedir. Bazı migren atakları sık aralıklarla ortaya çıkar. Migren hastalığına sahip olan kişiler bu hastalıktan dolayı kalabalık ortamlara girmezler ve ışıktan etkilenirler. Sosyal yaşamlarını kısıtlayıcı şekilde baş ağrısı yaşayabilirler. Bu yüzden, migren ataklarının sıklıkla olduğu durumlarda ve hastaların ilaçla çözüme ulaşamadığı durumlarda botoks uygulaması önerilmektedir.

Migren Nedenleri

Migren nedenleri tam olarak anlaşılmamasına rağmen, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir. Migren ailesel geçiş %40-75 arasındadır. Bunun yanı sıra hormonal değişimlerin sıkça olduğu kadınlarda daha sık görülür.

Migren Belirtileri

  • Mide bulantısı,
  • Ses ve ışığa tahammülsüzlük,
  • Zonklayıcı baş ağrısından oluşan belirtiler migreni işaret eder.

Migren Botoksu Nedir?

“Migren botoks tedavisi ile kronik baş ağrılarının büyük bir bölümünde azalma sağlanır.”

Kronik migren atak sayısını azaltan ve olan atakların hafif geçmesini sağlayan Migren Botoksu günümüzde dünyada çok popüler ve etkili bir uygulamadır.

Kişilerin çok şiddetli migren atakları geçirmesi ile birlikte kronik hale gelen baş ağrılarının tedavi seçenekleri oldukça azdır. Migren botoksunun migren ataklarını azalttığı ve engellediği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Migren atağı yaşayan hastalarda 3 ayda bir ya da 6 ayda bir botoks uygulamasının yapılması alternatif bir tedavi yöntemi olmuştur.

Migren botoksu yapılarak hastanın yaşam kalitesi yükseltilmekte ve ağrıları azaltılmaktadır. Botoks uygulaması ile kronik hale gelen baş ağrılarında önemli derecede azalma sağlanmaktadır.

Migren Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Migren botoksu uygulaması hastanın baş ağrısının şiddetine, sıklığına ve tıbbi durumlara bağlı olarak belirlenmektedir. Hasta, Migren ataklarını 15 günden daha fazla sürede ağrılı bir şekilde yaşıyor ise ve ilaçla içtiği halde ilaç tedavisinin herhangi bir etkisi bulunmuyorsa o zaman botoks yöntemi uygulanabilir.

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Migren hastalığının botoks yöntemiyle tedavi edilmesinde küçük iğneler kullanılır. Uygulama öncesinde ağrı ya da acı hissedilmemesi için lokal anestezi kremi kullanılır. Daha sonra iğneler aracılığı ile şakaklar, alın, boyundaki belirli kaslara ve baş arkasına migren botoksu uygulanır. Botoks enjeksiyonu kas ve sinir arasında bir iletişimsizlik oluşturur ve böylece ağrıların azaltmasına yardımcı olur. Botoks ile migren tedavisi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında kişi normal aktivitelerine ve sosyal yaşamına rahatlıkla dönebilmektedir.

Botoks ile Migren Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Migren tedavisinde uygulanan botoks yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Migren tedavisinde botoks yönteminin kullanılmasının en önemli avantajı ilaç kullanımını oldukça azaltmış olmasıdır. Hatta bazı hastalar hiç ilaç kullanmamaktadır. 

Migren Botoksu yönteminden sonra hastaların migren ataklarında ciddi anlamda bir azalma gözlemlenmiştir. Migren tedavisinde botoks yönteminin uygulanması ile hastanın yaşam kalitesi artmaktadır.

Migren Botoksunun Etki Süresi Ne Kadardır?

Migren botoks sonrası etki yaklaşık 3 gün sonra başlar. Tam etkinin oluşması 10-14. gün geçtikten sonra görülür.

Uygulanan Migren botoksunun etki süresi 3 aydır. 1 yıl düzenli uygulamadan sonra bu sürenin uzadığı bildirilmiştir.

Spor yapanlarda ve metabolizma hızı yüksek olan hastalarda migren botoksunun etkisi daha hızlı kaybolabilmektedir.

Migren Botoksu Güvenli Bir Yöntem Midir?

Migren Botoksu uygulaması Amerika'daki ilaç merkezi olan federal onay merkezi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Bu yüzden de güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Migren Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Migren Botoksu sonrası 2 gün boyunca kan sulandırıcılardan (kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, omega 3, E vitamini) uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra 2 gün boyunca sıcak su, hamam ve saunadan ve sportif faaliyetlerden uzak durulmalıdır.

Migren Botoksu Kimlere Yapılmaz?

Hamilelik, emzirme dönemindeki kadınlara, kas zayıflığı ile seyreden hastalığı olanlara, bazı antibiyotiklerin kullanımı sırasında, şiddetli romatizmal ve immünolojik hastalığı olanlara, daha önceden bilinen botoks allerjisi olanlara yapılmaz.

Kıbrıs Migren Botoksu Fiyatları Nedir?

Kıbrıs Migren Botoksu Fiyatları uygulama sahasının genişliği ve kullanılması gereken ilaç miktarına göre değişiklik göstermektedir. Migren Botoksu Fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Bize Ulaşın

CyprusMedi Medikal Estetik Merkezi - GAZİMAĞUSA

Adres: Mustafa Kemal Bulvarı, New Life Apt. (Yaşam Hastanesi Yanı) Kat:2, 01960 Gazimağusa

+90 (392) 365 55 56

+90 (533) 831 10 30

Email: [email protected]

 

CyprusMedi Medikal Estetik ve Saç Ekim Merkezi - LEFKOŞA

Adres: Nazım Hikmet Cad. Aydemet Mah. Blok No:44 Kat:1, Lefkoşa / Metehan - Omag Intense

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 09:00 - 19:30

Cumartesi: 09:00 - 19:30

Pazar: Kapalı

Bizi Takip edin

Facebook

Instagram