Saç Ekimi Nedir?

sac ekimi nedirKıbrıs Saç Ekimi

Günümüzde en sık karşılaşılan kozmetik sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Erkeklere özgü olduğu düşünülse de kadınların da zaman zaman karşılaştığı bir problemdir. Günlük olarak 50 ile 100 saç teli arasında dökülme normaldir. Bunun üstündeki rakamlarda dökülme söz konusuysa bir uzmana danışılmalıdır. Saç dökülmesi saç lazeri, Saç PRP uygulaması gibi çeşitli saç tedavileriyle azaltılabilse de yoğun dökülme yaşanmış kişilerde kalıcı çözüm olarak saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir.

İnsan vücudunda görsel olarak oldukça dikkat çeken, estetik bir görünüm sağlayan saçlar çeşitli sebeplerden dolayı zaman içinde seyrekleşip dökülür. Kimi zaman genetik kimi zaman ise çevresel faktörler saç dökülmesine ve kellik durumuna yol açabilir.

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için uygulanan saç ekimi operasyonları ile saçların tekrar eski haline getirilmesi mümkündür.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve size uygun bir saç ekimi çözümü arıyorsanız Kıbrıs Gazimağusa’da bulunan CyprsusMedi Saç Ekim Merkezinin deneyimli ekibi sizler için hazırdır. Başarısı kanıtlanmış en güncel tekniklerle saç ekimi işlemi için bize ulaşın.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi kişinin saç kaybı olan bölgesinin, yine kendi saçları kullanılarak saçlı hale getirilme işlemidir. Saç ekimi son yıllarda en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Basit bir cerrahi operasyon olarak tanımlanabilecek saç ekimi operasyonları uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Operasyon yapılmadan önce kişilerin saç yapısı, ekim yapılacak olan bölgenin ne kadar kıl köküne (grefte) ihtiyaç duyacağı, bu greftlerin nereden alınacağı ve buna benzer konuların incelenmesi gereklidir. Doktorlar bu aşamada saç ekiminde kullanılacak yöntemlere karar vermektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekiminde birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunların en yaygın kullanılanları FUE ve DHI yöntemleridir.

 1. FUE Saç Ekimi

FUE yöntemi, lokal anestezi altında en son geliştirilen ve en yaygın olarak kullanılan saç ekimi yöntemlerinin başında gelmektedir. Bu yöntem ile robotik veya mikro motorlu uçlar ile saç kökleri toplanarak doğrudan istenen bölgeye aktarılmaktadır. Operasyonda çok hassas cihazlar kullanıldığı için kesik açılmaz ve oldukça hızlı bir iyileşme süreci sağlanır. Bu teknik, saç ekim yöntemlerinin tümüne temel oluşturmaktadır. FUE saç ekimi erkekler ve kadınlar için uygulanabilir. Doğru bir saç ekimi tedavisiyle ömür boyu doğal, sağlıklı ve kalıcı saçlara sahip olmak mümkündür.

 1. DHI Saç Ekimi

DHI yönteminde de yine aynı şekilde özel kalemler ile saç kökleri toplanarak hedeflenen bölgeye aktarılır. Bu yöntem kullanılırken saç köklerinin yerleşmesi için kanal açılmaması nedeniyle tek seferde, doğrudan ekim sağlanır. Bu yöntem, kullanılan iğnenin adı olan “Choi tekniği” olarak da bilinmektedir.

Saç Ekimi Herkese Uygulanabilir Mi?

Saç Ekimi 22 yaş sonrası cinsiyet ayrımı yapılmaksızın erkek tipi saç dökülme sorunu yaşayan ve vücudunda güçlü ve canlı kıl köklerine sahip erkek ve kadın herkese uygulanabilir. Saç ekimi, işlemden önce yapılan testler ve analizlerde bir engel görülmediği takdirde hemen uygulanabilecek bir operasyondur.

Erkeklerde saç dökülmesi 35 - 45 yaş aralığında yoğun olarak yaşandığı için daha etkili sonuç alabilmek adına bu dönemlerden sonra ekim yapılması önerilmektedir. Ancak, bu durum saç yapısına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceği için herkes için geçerli değildir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

 • Hepatit C hastalığı olanlara

 • AIDS (HIV) hastalığı olanlara

 • Psödopelade ve Liken planus hastalığı olanlara

 • Donör bölgesi yetersiz olanlara

 • Ciddi kronik rahatsızlığı olanlara

 • Kalp, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi sorunları olanlara

 • 22 yaşından küçük olanlara

Saç Ekimi Nerede Yaptırılmalıdır?

Saç ekimi mutlaka iyi takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle işlem yaptıracağınız kliniğin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Operasyon anında ve sonrasında sorun yaşamamak için merkezinizin aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız.

 • Profesyonel ve Tecrübeli Bir Operasyon Ekibi

 • Son Teknoloji Ekipmanlar

 • Yüksek Memnuniyet ve Başarı Oranı

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Saç bakım ürünleri operasyondan 3 gün önce bırakılmalıdır.

 • Operasyon öncesi kullanmakta olduğunuz lokal saç tedavi ürünlerini (örn: minoxidil rogaine ) en az 1 hafta önce kesmelisiniz.

 • Operasyondan 1 hafta öncesinde sigara, alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır.

 • Operasyondan 1 hafta öncesinde B ve E vitaminleri içeren multivitamin preparatlarını kanamanızı artıracak olması nedeniyle almayınız.

 • Operasyon öncesinde mümkün olduğu kadar az strese girilmelidir.

 • Operasyondan önceki kullanmakta olduğunuz ilaçları (örn: antidepresanlar, pıhtılaşmayı önleyen) ''bu ilaçları size veren kendi doktorunuza danışarak'' bırakmalısınız.

 • Kronik (şeker, kalp, tansiyon, tüberküloz v.b.) veya akut hastalıklarınızı ve bu nedenle kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuza mutlaka bildiriniz. Operasyondan 10 gün öncesinde Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmalısınız.

 • Operasyondan 3 gün öncesinde kafein, yeşil çay ve benzeri uyarıcı maddeler tüketilmemelidir.

 • Operasyon gününüze karar verirken işlem sonrası 3 gün dinlenebileceğiniz bir gün seçmelisiniz.

 • Operasyona gelmeden önce saçınızı yıkayınız ve yıkama sonrası hiçbir jöle veya sprey kullanmayınız.

 • Operasyona geleceğiniz gün iyi bir kahvaltı yapmalısınız.

 • Operasyon günü mutlaka önden düğmeli bir gömlek veya fermuarlı bir sweatshirt giymelisiniz. Boğazlı kazak, kafanızdan geçirerek giymek zorunda kalacağınız kıyafetler tercih etmemelisiniz. Bu, şaç köklerinizin zarar görmesine neden olabilir.

 • Operasyondan sonra 6 saat araba kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, aracınız ile gelecekseniz yanınızda aracı kullanacak birisinin olmasına dikkat ediniz.

 • Size belirtilen saatte mutlaka klinikte olmalısınız.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonu öncelikle konsültasyon, saç analizi, kan tahlili, doğal saç çizgisinin belirlenmesi, alım ve ekim yapılacak alanların belirlenmesi ile başlar. Daha sonra hastaya en uygun ekim yöntemi belirlenerek uygulamaya geçilir. Saç ekimi tedavisi yaklaşık 6-8 saat sürmektedir.

Saç ekim operasyonu beş temel aşamada gerçekleştirilir:

 1. Saç Çizgisinin ve Ekilecek Greft Sayısının Belirlenmesi:

Saç ekimi uzmanı ilk görüşme sırasında saç dökülmesi olan alan ve donör alandaki saç yapısını detaylıca incelenir. Kişiye uygun olan saç ekim tekniği ve alınabilecek greft sayısı belirlenir. Doğal saç ekimi için saç çizgisinin kişiye uygun olarak belirlenmesi çok önemlidir. Bu aşamada kişinin donör alan kapasitesi ve arzu ettiği saç çizgisi değerlendirerek operasyon planı oluşturur. Saç Ekiminde seçilen yöntem ve saç çizgisi şekli için hastanın son kararı alınarak saç ekimi planı oluşturulur.

 1. Operasyona Hazırlık:

Saç ekimi operasyonu öncesinde alım yapılacak alan (donör bölge) ve ekilecek alandaki saçlar tıraş edilir ve işlem için hazır hale gelinir.

 1. Saç Köklerinin Toplanması

Saç ekimi işlemi öncesinde lokal anestezi alım yapılacak alana uygulanır. Kişiler operasyon sırasında herhangi ağrı hissetmezler. Saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Sağlıklı şekilde donör bölgeden çıkarılan saç kökleri tekli, ikili ve üçlü saç kökleri olmak üzere ayrıştırılırlar. Ekim aşaması için hazırlanan saç kökleri özel steril solüsyonda muhafaza edilirler.

 1. Kanalların Açılması

Saç köklerinin belirlenen alanlara ekilmesi için ilk aşamada her saç kökünün yerleştirileceği küçük kesiler oluşturulur. Bu kesiler CyprusMedi Saç Ekimi Merkezinde safir uçla yapılmakta ve iyileşme süresi kısaltılmaktadır. Kanalların, doğru büyüklükte ve derinlikte açılması nakledilen saçların çıkma oranını etkiler. Ekilecek saç kökü büyüklüğüne ve uzunluğuna uygun kanal açılmasına dikkat edilmelidir. Kanalın açısı da en doğal görünümün elde edilebilmesi için iyi ayarlanmalıdır.

 1. Köklerin Açılan Kanallara Ekilmesi

Estetik olarak doğal ve yoğun bir saç ekimi elde edecek şekilde, önceden oluşturulan plana uygun olarak açılan kanallara, 40-45 derecelik açılarla uygun kalınlıktaki saç kökleri teker teker yerleştirilir ve saç ekimi operasyonu tamamlanır.

Saçların hacimli görünmesi için ekilen köklerin birbirlerine ve saç derisine göre yönleri, açıları iyi hesaplanmalıdır.

Saç ekimi operasyonu ortalama 6-8 saat arasında sürmektedir. Operasyonun bitimde, donör alana bandaj uygulanır. Dikkat edilmesi gereken talimatlar liste halinde hastaya verilir. Saç ekimi sonrası kullanılması gereken ilaçlar, şampuan ve losyon verilir. Uygulanan pansuman operasyondan 1 gün sonra çıkarılır.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Operasyon sonrasındaki ilk 3 gün ekilen saç köklerinin tutunması için önemlidir. Bu süreçte temas ve darbelere karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

 • İlk günlerde enfeksiyon riskine karşı çok dikkatli olmalısınız.

 • İlaçlarınızı zamanında ve tam olarak kullanmalısınız.

 • Saçlarınızın ilk 3 gün boyunca yıkamamalısınız.

 • Kesinlikle kafanıza darbe almamalısınız.

 • Güneş ışığı saç köklerine zarar verebileceği için güneşten kaçınmalısınız. Eğer güneşe çıkmanız zorunlu ise geniş ve rahat bir şapka kullanmanızı öneriyoruz.

 • Saç ekimi alanını şiddetli rüzgâr, yağmur ve tozdan korumalısınız.

 • Çay, kahve, sigara ve alkol iyileşme sürecine doğrudan etki edeceği için ilk üç gün tüketmemelisiniz.

 • Aşırı soğuk ve sıcak ortamlardan kaçınmalısınız.

 • Doktorunuzun önerdiği şampuan ve losyonu kullanarak saçlarınızı yıkamalısınız.

 • Saç ekimi sonrasında birkaç ay boyunca saç kurutma makinesi, fön makinesi gibi cihazlar kullanmamalısınız.

 • İlk 15 gün boyunca kafa derinizi sarsacak hareketlerden kaçınmalı ve saçlarınıza nazik davranmalısınız.

 • Yaklaşık 1 hafta süreyle cinsel aktivitede bulunmamalı ve güçlü fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız.

 • Ameliyat sonrası saç sağlığını destekleyecek yiyecekler tüketmeli ve dengeli beslenmelisiniz.

 • Ekim bölgesinde oluşan küçük kabuklar ve kaşıntı 10 gün süreyle devam edebilir. Normaldir. Talimatlara uygun olarak 10 gün boyunca her gün belirtilen şekilde saçlarınızı yıkamalısınız.

Saç Ekimi Sonuçları

Saç Ekiminden Sonra İlk 1-3 Ay

Saç ekimi operasyonundan sonra, 1-3 ay içinde öncelikle yara kabuğu atılır ve şok dökülme gerçekleşir. Şok dökülme ilk çıkan saçların yavaş yavaş ve sonunda tamamen dökülmesidir. 3 aydan sonra yavaştan da olsa saç olmayan bölgede kıl köklerinin büyüdüğünü göreceksiniz. Ekilen kıl köküne göre bu durum değişse de görülen uzama miktarı yeterli bir seviyede değildir.

Saç Ekiminden Sonraki İlk 6 Ay

Şok dökülmenin ardından saç derisi tamamen iyileşir ve saç kökleri ekildiği yerde tutar, güçlenmeye başlar. Dökülen saçların yerine, kalıcı saçlar uzamaya başlar. Bu dönemde ilk başta saç tellerinin biraz zayıf olması mümkündür. Merak etmeyin giderek güçlenecektir.

Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra

Saç Ekiminden 1 yıl sonra nihai fotoğrafı görebilirsiniz. Sonuç, kaybettiğiniz saçlara kavuşmanın verdiği muhteşem bir yenilenme hissidir.

Kıbrıs Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları ekim yapılacak olan bölgenin büyüklüğü, kullanılacak greft sayısı, saç yoğunluğu ve saç ekimi yöntemine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kliniğiniz ile görüşerek ekim yaptırmak istediğiniz alanlarda ne kadar greft kullanılacağını yaklaşık olarak tespit ettirebilir, kullanılacak olan yöntemleri belirleyebilir ve kararınızı verebilirsiniz.

Doğru fiyatlandırmanın yapılabilmesi için ekim yapılacak bölgenin analiz edilmesi gereklidir. Herkesin farklı bir operasyona ihtiyaç duyması ve kullanılacak greft sayısının farklı olması nedeniyle fiyatlandırma yalnızca bu analiz ve konsültasyon aşaması sonrasında belirlenebilir. Saç analizi uygun açıdan yapılan fotoğraf çekimleri ile kısa sürede yapılabilmektedir. 

Bize Ulaşın

CYPRUS MEDICAL AESTHETIC & HAIR CLINIC

Mustafa Kemal Bulvarı. New Life Apt. (Yaşam Hastanesi Yanı) Kat:2, 01960 Gazimağusa - Kıbrıs

+90 (392) 365 55 56

+90 (533) 831 10 30

Email: info@cyprusmedi.com

Yol Tarifi

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 09:00 - 19:30

Cumartesi: 09:00 - 19:30

Pazar: Kapalı

Bizi Takip edin

Facebook

Instagram