Sakal / Bıyık Ekimi

sakal biyik ekimiSakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi seyrek sakallara sahip erkeklerde özellikle daha gür sakallara sahip olunmasını sağlamak amacıyla tercih edilmektedir. Görünüm açısından problem yaşamasına neden olan sakalları düzeltmek amacıyla da uygulama yapılabilir.

Tıpkı saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de pek çok farklı teknoloji ve teknik kullanılmaktadır. Saç ekimine göre daha hassas bir işlem olan sakal ekiminde operasyonu gerçekleştirecek olan ekibin tecrübesi büyük öneme sahiptir.

Sakal Ekimi Kimlere Yapılır?

Sakal ekimi hiç sakal çıkmamış, sakallarının seyrekliğinden yana şikayeti olan ya da sonradan travma, yanık ve enfeksiyon nedeni ile bir bölgede sakallarını kaybetmiş kişilere uygulanabilir.

Sakal Ekim işlemini yapmak için hastaların hormonlarının belli bir düzeye erişmiş olmasına dikkat edilir. Bu yüzden kişinin sakal ektirmek için 22 yaşına kadar beklemesi önerilir. Bunun dışında 1-2 günlük kirli sakal denilen görünümü seven kişiler, favorilerini uzatmak isteyen kişilerde eksik ve düzensiz sakallarını tamamlamak için sakal ekimi yaptırmak isteyebilir. Yani sakal ekimi sakalı hiç olmayanlar içinde, sakalı seyrek olanlar içinde uygulanabilir bir işlemdir. Hormonal rahatsızlık yaşayan ya da kalp ve şeker hastalıklarına sahip kişilerde sakal ekimi yapılıp yapılamayacağına doktor muayenesinin ardından karar verilebilir.

Sakal Ekimi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Sakal ekimi yanaklara, çeneye, favorilere ve bıyık bölgesine yapılabilen bir uygulamadır. Uygulama bu alanlardaki sivilce ve yara izlerinin kapatılması amacıyla da yapılabilir. Bu alanlardaki kıl kökü kayıplarında donör sahadan alınan kıl köklerinin ekimi kalıcı çözüm sunar. Özellikle kalıtsal etkilerle, iğneli epilasyon, lazer epilasyon, yanık, cerrahi gibi etkilerle kıl kökü kayıplarının yaşanması mümkündür. Sakal ekimi hem bölgedeki kıl köklerinin sıkılaştırılması için, hem de tamamen kılsız kalan bu alanların kıllanması için yapılabilir. Hedef kişinin istediği sıklıkta doğal bir sakal oluşturmaktır.

Sakal Ekiminin Avantajları Nelerdir?

  • Sakal ekimi ile kişi gür ve doğal görünümlü bir sakala sahip olabilir.
  • Operasyon sonrasında kişi sakalını dilediği şekilde tıraş edebilir ve şekillendirebilir.
  • Sakal ekimi planlaması kişinin yüz tipine uygun olarak, estetik bir görünüm sağlamak üzere gerçekleştirilir.
  • Kişi sahip olmak istediği sakal tipini seçebilme özgürlüğüne sahiptir.
  • Favorilerin de saç /sakal ekimi ile şekillendirilmesi mümkündür.

Sakal ve Bıyık Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ve bıyık ekimi öncesi, tıpkı operasyon anı ve sonrası kadar önemlidir. İşlemin doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi, kıl köklerinin sağlıklı olarak aktarılabilmesi ve buna benzer faktörler operasyon öncesinde bazı alışkanlıklarınızın değiştirilmesine bağlıdır.

  • Ekim işleminin yapılıp yapılamayacağı yalnızca konsültasyon sonucunda belirlenebilir. Çalışmayı planladığınız klinik ile bu durumu konuşarak gerekli analizi yaptırabilir, işlem için uygun olup olmadığınızı netleştirebilirsiniz. 
  • Operasyon öncesinde alkol, sigara ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bu sayede kıl kökü kaliteniz yükselecek ve iyileşme süreciniz hızlanacaktır.
  • Operasyondan en az bir ay öncesinde yüzünüz için kullandığınız tonik, krem gibi kozmetik ürünleri kullanmayı bırakmanız gerekmektedir.
  • Doktorunuzun tavsiyesine bağlı olarak kan sulandırıcı ilaçları kesmeniz gerekebilir.
  • Operasyon öncesinde kahve ve kafein içeren uyarıcı maddeler kullanılmamalıdır.

Sakal & Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi lokal anestezi altında yapılan, ağrısız ve tek seanslık bir işlemdir. Yaklaşık olarak 4-5 saat sürmektedir.

Operasyon ekim yapılacak bölgenin incelenmesi ile başlar. Donör bölge bu aşamada belirlenir. Ne kadar kıl köküne ihtiyaç duyulduğu, kılların renk tonları ve kalınlıkları incelenir.

Donör bölgenin doğru şekilde belirlenmesi ve ne kadar greft kullanılacağının analiz edilmesi sakal ve bıyık ekimi için çok önemlidir. Eğer bu sayı yanlış hesaplanırsa sonuç doğal bir görüntüden uzak olacaktır. Yine aynı şekilde, aktarım yapılacak olan kılların renk tonları da önemlidir.

Donör bölge; kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de genellikle dökülme özelliği olmayan ense, kulak arkası ya da sakalın yoğun bulunduğu boyun ve çene gölgesi tercih edilir. Bu bölgelerden alınan kıl kökleri görsel olarak herhangi bir olumsuzluğa neden olmadan ekim yapılabilmesini sağlar. İlk etapta ekilen saç kökleri yüzde ince çıksa da 6 ay sonra sakal kalınlığına ulaşacaktır.

Operasyon sırasında sakalların doğal görünümü sağlaması için çıkış yönlerine ve renk tonlarına dikkat edilmesi gerekir. Donör bölgeden alınan kimi greftlerin sakallar ile aynı renkte olmaması görünümde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunu engellemek için tecrübeli bir ekiple çalışılmalıdır. Yine aynı şekilde, sakalların çıkış yönü de doğru belirlenmek çok önemlidir. 

Sakal ekimi sonrasında çeşitli bakım ve pansuman çalışmaları gerçekleştirilir. Bu çalışmalar ile kıl köklerinin sağlıklı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olunur. Hasta, operasyon sonrasında çok kısa sürede günlük yaşantısına dönüş yapabilir. 

Sakal ve Bıyık Ekiminde Hangi Yöntem Kullanılır?

Kullanılacak olan yöntemin hangisi olacağına doktorumuz karar verse de genel olarak kıl kökü alım işlemi mikro FUE yöntemi ile yapılır. Kanalların açılmasında ise safir bıçaklar kullanılarak Safir FUE sakal ve bıyık ekimi gerçekleştirilir.

Sakal Ekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sakal ekimi yapılırken buraya ekilecek kıl köklerinin sakal için uygun olması gerekir. Çünkü sakal bölgesindeki kıl kökleri saçlardaki gibi değildir. Daha ince oldukları için ekilecek köklerde buna uygun olmalıdır. Bu yüzden sakal bölgesinde boyundan alınacak kıl kökleri daha fazla tercih edilir. Sakal ekimi Bu bölgedeki kıl kökleriyle sakal için uygun yapıda, doğal görünecek bir ekim yapılabilir. Ayrıca ense bölgesi de sakal ekimi için gereken kıl köklerinin alınması için uygundur. Fakat öncelik her zaman boyun bölgesindedir.

Sakal ekimi sırasında dikkat edilecek bir konu da kişinin sakalına uygun açıda kıl köklerinin ekilmesidir. Kıl köklerinin ekim açısı doğal bir görünüm elde etmek için önemlidir. Ekim sırasında FUE tekniğinde kesici alet kullanılmadığı içinde, diplerde çukurluk meydana gelmez. Bu da ekimden sonra doğal bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.

Sakal ekiminde kullanılacak kıl kökleri tekli olmalıdır. Yani boyundan ya da enseden alınacak kıl kökleri tekli olarak ayrıştırılarak ekimde kullanılmalıdır. Bunun nedeni sakal bölgesindeki doğal kıl köklerinin her zaman tekli olmasındandır. İkili, üçlü kıl kökleri sakalda çok kaba durur.

Sakal ekiminde alınan kıl köklerinin ekilecek bölgedeki renk dağılımı aynı açı ve yön gibi önemli bir konudur. Beyaz sakalları olan bir kişiye siyah kıl köklerini nakletmek ya da siyah beyaz kıl kökü dağılımını düzgün yapmamak istenmeyen bir görünüme yol açabilir. Bu yüzden ekimi yapacak doktorun bu alandaki tecrübesi çok önemlidir.

Kıl kökleri boyun ya da enseden alındığında hiç bekletilmeden ekim yerine nakledilmelidir. Çünkü alınan kıl kökleri canlıdır. Bunlar bekletilirse oksijensiz kalacakları için işlevlerini kaybederler yani ölürler. Özellikle donör sahadaki kıl kökleri sınırlı olan kişiler için bu çok önemlidir. Kıl köklerinin kayıpsız bir şekilde nakli gerekir. Sakal ekimi bilgi ve özel deneyim gerektiren bir uygulamadır. Bunu dikkate alarak sakal ekimi yaptırmak isteyenler mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrasında İyileşme Süreci

Sakal ve bıyık ekiminde iyileşme süreci operasyonun doğru şekilde tamamlanması halinde oldukça kısa sürede başlayacaktır. İşlemlerden sonra yaklaşık üç gün içinde yüzünüzü doktorunuzun gösterdiği şekilde yıkayabilir ve günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Şişlik ve ödem

Operasyon sonrasında, ilk üç gün içinde yüzde şişlik, ödem ve kızarıklık görülebilir. Bu tarz durumların önüne geçmek için yüzünüzün öne doğru eğik olmaması, otururken ve yatarken bu pozisyonlara karşı dikkat edilmesi önerilmektedir. 

Beslenme

Ekim işlemi ardından iyileşme sürecinin hızlı şekilde tamamlanması için alkol ve sigara tüketilmemelidir. Özellikle ilk üç gün içinde bu gibi zararlı ürünlerden uzak kalmanız iyileşmenin çok daha hızlı olmasını sağlayacaktır. 

Kabuklanma

Operasyon yapıldıktan sonra kıl köklerinin tam olarak yerleşmesi ve sağlamlaşması zaman alabilir. Özellikle ilk birkaç gün kıl köklerinde kabuk oluştuğu görülebilmektedir. Bu durum normal olduğu gibi zaman içinde geçecek ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Yüzünüzü kaşımamanız, bu kabuklarla oynamamanız tavsiye edilmektedir.

Sakal Ekiminden 1 Ay Sonra

Sakal ekiminin üzerinden bir ay geçtikten sonra iyileşme büyük ölçüde tamamlanır. Bu aşamadan sonra doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanmanız sağlıklı sonuçlar için önemlidir. Buna ek olarak, bilmediğiniz kimyasalları kullanmak yerine yine doktor tavsiyesi ile edineceğiniz solüsyonları, bakım sularını kullanmanız tavsiye edilmektedir. Sakal yapınıza bağlı olarak belli bir süre boyunca tıraş olmamanız gerekebilir.

Operasyon sonrasında ne kadar süre hangi konulara dikkat etmeniz gerektiği doktorunuz tarafından tüm detaylarıyla anlatılacaktır. Doktor tavsiyelerine uyduğunuz sürece, sakal ekimi iyileşme süreci oldukça kolay gerçekleşmekte ve kısa süre içinde kişiler normal yaşantılarına dönebilmektedir. Ekim yapılan bölgeye bağlı olarak, en geç bir yıl içinde sakallarınız doğal bir forma ulaşacak, operasyona dair herhangi bir belirti kalmayacaktır.

Şok dökülme; Sakal ekimi yapıldıktan bir ay sonra “şok dökülme” adı verilen bir durum görülmektedir. Kıl köklerinizin yerleştiği ve sağlıklı olarak fonksiyonlarını yerine getirdiği anlamına gelen bu dökülmeler geçicidir. Dökülmeler bir süre sonra kesilecek ve sakallarınız olması gerektiği gibi uzamaya devam edecektir. 

Sakal ekimi yapıldıktan sonra saç ekiminde olduğu gibi yaklaşık 2 hafta süresince sakal kıllarında dökülmeler olur. Bu aşamada bir tereddüttünüz olmasın. Çünkü bundan kıl kökleri zarar görmez. Sadece sakal bölgesinde ekilen kıllar kırılarak dökülür. Sakalların yeniden uzama sürecine girmesi 4-8 ay içinde gerçekleşir. Bu sürede sakal ekiminin etkisi de gözle görülür bir şekilde ortaya çıkar. Kişinin yüzünde doğal görünümde sakal oluşur.

Sakal ekiminin hemen arkasından kişinin sakal bölgesine su değdirmemesi, yıkamaması uzmanlar tarafından kendisine bildirilir. Ayrıca suyun dışında parfüm, kolonya gibi kozmetik ürünlerde bu süreçte kullanılmamalıdır. Bu bölge 10 gün kadar kuru ve temiz tutulmalıdır. Ciltte oluşan minik kabuklanmalarda iyileşme sürecinde kendiliğinde dökülecektir. Hastaların 1-2 gün süreyle uyku pozisyonuna da dikkat etmesi gerekir. Sakal bölgesine ağırlık verilmeden yatacak şekilde bir pozisyon ayarlanmalıdır.

Sakal ekimi İyileşme döneminde kişilerin sakalını kesmemesi de gerekir. Bu dönemde tıraş olmak için sakal ekimini yapan doktorun görüşleri alınmalıdır. Sakal bölgesine ekim yapılan kıl köklerinin aktif olması nedeniyle uzamaya başladığı iyileşme sürecinde dikkatli olunmalıdır. Doktorun önerilerine uyulduğu takdirde sorunsuz bir iyileşme sağlanabilir. Devamında kişi istediği gibi bir sakala kavuşabilir.

Sakal Ekimi Saç Ekimi İle Birlikte Yapılabilir Mi?

Sakal ekimi yaptıracak kişi aynı zamanda saç ekimi de yaptıracak ise, hastanın titizlikte değerlendirilmesi gerekir. Donör sahada bulunan saç kökleri detaylıca incelenmelidir. Bu bölgeden alınan kıl köklerinin hem saç için, hem de sakal için kullanılacağı hesaplanarak, buna uygun bir planlama yapılmalıdır. Kıl köklerine zarar verilmeden, heba edilmeden ekim gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kıl köklerinin sakala uygun olanı sakal ekimine, saç için olanları da saç ekiminde kullanılmalıdır. Kıl köklerinin renk ayrımı da doğru yapılarak, saç ve sakal ekimi aynı anda yapılabilir.

Kıbrıs Sakal Ekimi Fiyatları Nedir?

Sakal ekimi fiyatları belli başlı faktörlere göre değişkenlik gösterir. Tıpkı saç ekimi işleminde olduğu gibi uygun olan teknik üzerinden, işlemi yapan hekimin beceri ve tecrübesi, ekimin gerçekleştirildiği merkezin hizmet standartları ve greft sayısı sakal ekim fiyatlarını belirleyen en önemli faktörlerdir.

Bu operasyonun yapılacağı alan saç ekimine göre daha hassastır. Bu nedende çok daha özenli bir işlem gerçekleştirilmesi gerekir. Kullanılacak olan kıl köklerinin sayısı ve yıpranmadan istenen bölgeye aktarılması da operasyonun başarısı üzerinde etkilidir.

Sakal ekimi fiyatları yalnızca yapılacak olan analiz sonucunda belirlenebilir. Bu analiz ile yaklaşık olarak kaç greft kullanılabileceği ortaya çıkar, hangi yöntemin uygun olduğu belirtilir. Böylece maliyet hesaplaması yapılabilir. Herkesin ihtiyaçları farklı olacağı için genel bir fiyat verilmesi mümkün değildir.

 

Bize Ulaşın

CYPRUS MEDICAL AESTHETIC & HAIR CLINIC

Mustafa Kemal Bulvarı. New Life Apt. (Yaşam Hastanesi Yanı) Kat:2, 01960 Gazimağusa - Kıbrıs

+90 (392) 365 55 56

+90 (533) 831 10 30

Email: info@cyprusmedi.com

Yol Tarifi

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 09:00 - 19:30

Cumartesi: 09:00 - 19:30

Pazar: Kapalı

Bizi Takip edin

Facebook

Instagram